Fan fiction to opowiadania tworzone przez fanów na podstawie znanych książek. W tekstach tych wykorzystuje się postaci i świat z oryginalnego utworu. Fan fiction mogą zawierać rozważania: „co byłoby, gdyby...” - wówczas,  korzystając ze znanych bohaterów, autor przekształca fabułę na samym początku opowieści, zmieniając jej bieg. Inną grupę stanowią fan fiction dotyczące dalszych lub wcześniejszych losów postaci. Można również rozwijać wątki niedopowiedziane w utworze bądź spojrzeć na wydarzenia z perspektywy któregoś z bohaterów drugoplanowych.

Zadanie konkursowe

Zadaniem uczestnika konkursu jest napisanie i nadesłanie pracy fan fiction na podstawie utworu Juliusza Verne'a „Tajemnicza wyspa”.

Cele konkursu

 • promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży,
 • popularyzowanie twórczych działań literackich.
 • rozwijanie wyobraźni, wrażliwości, refleksji.

1. Zasady uczestnictwa w konkursie

 1. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klasy IV-VI) oraz gimnazjów (klasy I-III). Prace będą oceniane w odrębnych kategoriach wiekowych ze względu na typ szkoły. 
 2. Uczestnik może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę będącą tekstem prozatorskim, oryginalnym, dotychczas niepublikowanym i nienagradzanym.
 3. Objętość tekstu powinna wynosić do 10 stron wydruku komputerowego (format A4, czcionka 12, interlinia 1,5).
 4. Pracę należy podpisać pseudonimem literackim.
 5. Do pracy należy dołączyć kartę zgłoszenia uczestnika z danymi osobowymi oraz kontaktowymi ucznia i opiekuna wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby konkursu (załącznik nr 1załącznik. nr 2).

2. Kryteria oceny prac

Komisja Konkursowa przy ocenie prac kierować się będzie oryginalnością pomysłu, nowatorskim spojrzeniem na literaturę fan fiction, umiejętnym wykorzystaniem postaci i świata z oryginalnego utworu, funkcjonalną kompozycją, stosownym stylem wypowiedzi oraz poprawnością językową.

3. Terminy

Zespół Szkół im. Juliusza Verne'a przyjmuje prace konkursowe w wersji elektronicznej do dnia 15 maja 2017 r. pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

4. Komisja konkursowa

Prace oceni komisja konkursowa w składzie:

 • Krzysztof Czubaszek – Od lat zajmuje się życiem i twórczością Juliusza Verne’a. Jest Członkiem Société Jules Verne (Paryż) oraz Centre International Jules Verne (Amiens). W roku 2000 założył Polskie Towarzystwo Juliusza Verne’a i od początku istnienia tej organizacji jest jej prezesem. Zainteresowania i aktywność zawodową realizuje na kilku polach – kultury i promocji, mediów i komunikacji społecznej, historii oraz literatury.
 • dr Tomasz Chrząstek – Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Informacji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
 • Zbigniew Brzeziński – autor niezależny. Pod pseudonimem Wilk który jest publikuje opowiadania fantasy i science fiction na portalu Fantastyka.PL. Bloger, jeden z bohaterów filmu dokumentalnego „Blogersi” (2011, reżyseria Jarosław Rybus). Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych poświęconych historii średniowiecza i wyobrażeniowości europejskiej. Wędrowiec długodystansowy, laureat SuperPiechura 2016.
 • Karolina Kucharczyk – nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum im. Juliusza Verne’a w Kielcach. Miłośniczka polskiej szkoły reportażu. Poszukiwaczka związków pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki.

5. Nagrody

Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się w czerwcu 2017 r. w Zespole Szkół im. Juliusza Verne'a w Kielcach. Laureaci otrzymają  nagrody rzeczowe:

 • zwycięzca: czytnik ebooków Pocketbook InkPad,
 • laureat 2 oraz 3 miejsca: czytnik ebooków Pocketbook sense PB630.

 

Pozostali uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy. 

O dokładnym terminie ogłoszenia wyników oraz wynikach uczestnicy konkursu zostaną powiadomieni drogą mailową, informacje pojawią się również na stronie internetowej szkoły (www.verne-kielce.pl) oraz w mediach społecznościowych.

Template by JoomlaShine