Nocek Natterera w natarciu

To były prawdziwe zajęcia z dreszczykiem. Dzięki uprzejmości władz gminy Zagnańsk uczniowie klasy 3 wraz z panią Ewą oraz panem Łukaszem mogli brać udział w niezwykłym wydarzeniu.

Kto wie, może ta lekcja przyrodo-matematyko-odwagi wpisze się nawet na karty historii!

Ale od początku.

Zima to pora roku, którą niektóre gatunki zwierząt wykorzystują na sen (wśród uczniów także takie osobniki można odnaleźć). Pan Łukasz zachęcił nas do sprawdzenia, co zimą robią nietoperze. Bo one właśnie należą do śpiochów. Jednym z miejsc, które upodobały sobie na sypialnię są podziemia Huty Józef w Samsonowie. Ze względu na hibernujące nietoperze podziemia te są zamknięte (nikt nie lubi, gdy mu się przeszkadza w drzemce, prawda?). Ale nasza ekipa otrzymała pozwolenie na wizytę. A do tego zadanie: inwentaryzacja.

Jak widać ekipa badawcza była perfekcyjnie przygotowana do powierzonego zadania.

Z dostarczonego raportu wynika, że w podziemiach zimę spędza niewiele nietoperzy. To wszystko przez to, że plusowe temperatury pozwalają im spokojnie spać w innych odosobnionych miejscach. Nie muszą szukać ochrony przed mrozem. Wśród 11 odnalezionych nietoperzy są aż 5 gatunków: gacek brunatny, gacek szary, nocek rudy, mopek zachodni i tytułowy nocek Natterera.

Spotkanie z nietoperzami było niezwykłe. Panie Łukaszu, a czy zabierze nas pan do popielic?

Powrót