Pasja, profesja, powołanie (zawodowe) w szkole podstawowej?

Niejedna osoba może się zastanawiać czy kwestie związane z wyborem zawodu, planowaniem kariery, rynkiem pracy są odpowiednie dla uczniów szkoły podstawowej. O ile w klasie 7 i 8 realizowane są zajęcia z doradztwa zawodowego, a z młodzieżą rozmawiamy o ich ważnych decyzjach związanych z wyborem szkoły ponadpodstawowej (a często z tym związaną profesją), o tyle uczniowie klas młodszych nie są raczej kojarzeni z tematami świata dorosłych.

W trakcie wczorajszego spotkania realizowanego w naszej szkole dla uczniów klas 5 oraz 6 w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery (koordynowanego przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej), przy współudziale Miejskiego Urzędu Pracy, przekonaliśmy się, że nasi uczniowie są bacznymi obserwatorami. Wiedzą czym zajmują się ich rodzice, jak dużo czasu poświęcają pracy. Mają pomysły, czasami naprawdę zaskakujące, dotyczące swoich planów zawodowych.

Pan Zbigniew Brzeziński przeprowadził uczestników spotkania drogą, którą przebył Sobierad – bohater jednego z opowiadań, które znajdziecie w publikowanej książeczce. Był to doskonały start do dyskusji, zadawania pytań, wymiany własnych poglądów, w której uczestniczyła także nasz pani pedagog.

Dziękujemy za propozycję współpracy. Za przygotowane i przeprowadzone spotkanie. I czekamy na kolejne.

Powrót