Wycieczka na Św. Krzyż

Pięknego jesiennego dnia, liczną, bo prawie 70 osobową grupą z klas 1-3 wyruszyliśmy na Św. Krzyż.

Rozpoczęliśmy wyprawę u podnóża Góry, w Nowej Słupi, gdzie w zadziwienie wprawiła nas legenda o pielgrzymie Emeryku. Potem, Drogą Królewską wspinaliśmy się na szczyt, zachwycając się pięknem Puszczy Jodłowej. Zmęczeni dotarliśmy do celu, gdzie czekały nas atrakcje: niezwykły XIV wieczny Klasztor, pamiętający polskich królów. To miejsce przez wieki, było świadkiem  istotnych wydarzeń oraz miejscem związanym z ważnymi postaciami z historii Polski. Miało też rangę jednego z najważniejszych ośrodków kultu religijnego i duchowego centrum dynastii Jagiellonów. W szacownych murach do chwili obecnej przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego, które począwszy od XIV w. stale przyciągają pielgrzymów.

Po tym skupionym, wyciszonym czasie zwiedzania przyszła kolej na Muzeum Przyrodnicze, które należało w tym miejscu odwiedzić.

Na koniec, w dobrych humorach i w  szybkim marszu zeszliśmy  do Huty Szklanej. Czekały tam na nas nie tylko autokary, ale przede wszystkim stragany z pamiątkami. To był ekscytujący koniec naszej wyprawy.

Powrót